Timco TIG250WSME AC/DC-pulssi-invertteri
11111
Tuotemerkki
549,00
Voimassa 22.4.2026–31.12.9999
Tuotekuvaus
Timco TIG250WSME on uusi AC/DC-pulssi-invertteri, joka on kevyt, kannettava ja todella pienikokoinen TIG-hitsauskone. Se soveltuu kevyeen teollisuuden valmistus-, huolto- korjaus-, maatalous- ja autoteollisuuteen. TIG250WSME on suunniteltu korkealaatuiseen TIG-hitsaukseen. Tällä TIG-hitsauskoneella hitsaat lähes kaikenlaisia metalleja mm. terästä, rosteria, kromia, titaania sekä alumiinia! Kun olosuhteet eivät suosi TIG-hitsausta voit aina vaihtaa puikkokaapelit ja tehdä työn puikolla. Koneessa kaikki TIG-hitsauksen ominaisuudet säädettävissä mm. aloitusvirta, taukovirta, lopetusvirta, jälkikaasu, pulssin taajuus, 2T/4T logiikalla ym. Tigin tehokas HF-sytytys takaa helpon syttymisen, niin TIG- kuin puikkohitsauksessakin, tehden hitsaamisesta helppoa myös harrastelijalle. Ominaisuudet: Voidaan TIG-hitsata kaikkia materiaaleja, myös alumiinia LCD-näyttö sekä portaaton virransäätö Kantokahvalla TIG-pulssitoiminnon ansiosta hitsisulan hallinta on helpompaa HF/LIFTIG-toiminnon avulla sytytys voi tapahtua suurtaajuuden kanssa tai ilman sitä MMA eli puikkohitsauksen ansiosta hitsaaminen onnistuu useimmilla elektrodeilla Koneen lisäksi tarvitset TIG elektrodin sekä suojakaasupullon (argon) Tekniset tiedot: Yksivaiheinen: AC 230 V Nimellisvirta: 28 A Kuormittamaton jännite: 56 V Virta-alue: 20 - 250 A AC-pulssin kesto: 20-80 % Impulssin kesto: 10-90 % Jälkikaasu: 2-10 s Pulssin taajuus: 0,5-5 Hz Kauko-ohjaus: Kyllä Kaari: Suurtaajuus Tehokkuus: 85 % Pulssisuhde: 60 % Tehokerroin: 0,93 Eristysluokka: F Kotelointiluokka: IP21 Poltinkaapeli TIG: 4 m Maadoituskaapeli: 3 m Materiaalivahvuus: 10 mm Koko: 480 x 240 x 400 mm Paino: 17 kg Standardit: EN60974-1/3/10 Pakkaus sisältää: TIG kaapeli 4 m 3 m pitkät puikkohitsaus ja maakaapeli Harja Lisävarusteena saatavilla Timco TIG250WSME pedaali EAN: 6438014288932. Timco TIG250WSME är en ny AC/DC pulsväxelriktare som är en lätt, portabel och riktigt kompakt TIG-svetsmaskin. Den är lämplig för lätt industritillverkning, underhåll och reparation, jordbruk och fordonsindustrin. TIG250WSME är designad för högkvalitativ TIG-svetsning. Med denna TIG-svetsmaskin kan du svetsa nästan alla typer av metaller, t.ex. stål, rostfritt stål, krom, titan och aluminium! När förhållandena inte gynnar TIG-svetsning kan du alltid byta stickkablarna och göra jobbet med en sticka. I maskinen kan alla TIG-svetsegenskaper justeras, t.ex. startström, pausström, stoppström, eftergas, pulsfrekvens, 2T/4T med logik osv. Tigs effektiva HF-tändning garanterar enkel tändning, både vid TIG- och stavsvetsning, vilket gör svetsningen enkel även för hobbyister. Funktioner: Alla material kan TIG-svetsas, inklusive aluminium LCD-skärm och steglös effektkontroll Med bärhandtag Tack vare TIG-pulsfunktionen är kontroll av svetsmetallen enklare HF/LIFTIG-funktionen tillåter tändning med eller utan högfrekvens Tack vare MMA, eller stavsvetsning, är svetsning möjlig med de flesta elektroder Förutom maskinen behöver du en TIG-elektrod och en skyddande gasflaska (argon) Teknisk information: Enfas: AC 230 V Märkström: 28 A Obelastad spänning: 56 V Strömområde: 20 - 250 A AC-pulslängd: 20-80 % Impulslängd: 10-90 % Efter gas: 2-10 s Pulsfrekvens: 0,5-5 Hz Fjärrkontroll: Ja Båge: Hög frekvens Effektivitet: 85 % Pulsförhållande: 60 % Effektfaktor: 0,93 Isoleringsklass: F Kapslingsklass: IP21 Fackelkabel TIG: 4 m Jordkabel: 3 m Materialtjocklek: 10 mm Storlek: 480 x 240 x 400 mm Vikt: 17 kg Standarder: EN60974-1/3/10 Paketet innehåller: TIG-kabel 4 m 3 m lång stavsvetsning och jordkabel Borsta